Krátke koučovanie pre trvalé riešenia – recenzia knihy od Insoo Kim Berg a Peter Szabó.

08.09.2009 01:00

Nedávno som si kúpila knihu Brief Coaching for lasting solutions (Krátke koučovanie pre trvalé riešenia), od Insoo Kim Berg a Petra Szabó a veľmi pozorne som si ju prečítala. Dva roky predtým som čítala článok o Krátkom koučovaní v časopise Coaching at Work, vypočula som si nahrávku Krátkeho koučovania s Petrom Szabóm a počas konferencie  o koučovaní v Ženeve v 2008 som bola prítomná na jeho workshope, nakoľko ma Krátke koučovanie zaujalo.

Ale až po prečítaní uvedenej knihy som si plne uvedomila jednoduchosť tohoto prístupu v koučovaní. Počas mojej 6 ročnej  kariéry v koučovaní som sa snažila posunúť v koučovaní stále vyššie a vyššie, nikdy som nebola spokojná s úrovňou, na ktorej som bola. Pri čítaní knihy som si uvedomila, že to nie je množstvo  nástrojov a procesov čo spraví dobrého kouča, ale porozumenie najzákladnejších princípov a čím jednoduchšie, tým lepšie. Ako povedali autori „... niekedy sa sami s prekvapením škrabeme po hlave, ako také jednoduché veci dobre fungujú.“

Základné princípy

Medzi hlavné princípy patrí zameranie na riešenie, úplná viera, že klient má všetky zdroje ktoré potrebuje, že za každým činom je dobrý zámer, prístup krok za krokom, že aj tie najmenšie zmeny majú obrovský efekt v živote klienta, nechať klienta rozhodovať o dĺžke koučovania a etický prístup k jeho potrebám.

Pôvod krátkeho koučovania

Steve de Shazer a Insoo Kim Berg z Milwaukee hľadali efektívny a účinný prístup, zaujímali sa o veci, ktoré fungujú, nie v čom je problém a čo nefunguje. Keď klienti hovorili o svojich problémoch, boli viac depresívni, ale keď hovorili o tom čo chcú, začali byť plní nádeje, nadšení, tvoriví a čím viac o tom hovorili, tým nadšenejší, tvorivejší a odhodlanejší sa stávali.

Steve de Shazer a Insoo Kim Berg  si uvedomili, že práve jazyk je najdôležitejším nástrojom v procese zmeny.

Jednoduché princípy Krátkeho koučovania

 • Neopravuj, čo funguje
 • Ak niečo raz zafungovalo, rob toho viac
 • Ak niečo nefunguje, rob to inak
 • Zmena je neustála a nevyhnutná - život je plný zmien
 • Budúcnosť je dojednávaná a vytváraná
 • Aj malé riešenia môžu viesť k veľkým zmenám
 • Problémy a ich riešenia  nemusia vždy priamo súvisieť
 • Žiadny problém nie je stály.
 • Radšej dávaj otázky, než hovor, čo robiť
 • Oceňuj
 • Povzbudzuj klienta, aby robil viac toho, čo funguje

Kniha dosť detailne opisuje konkrétne koučovacie rozhovory, veľa času venuje prvému koučovaciemu stretnutiu, kladie dôraz na používanie jednoduchých otázok, spoznávanie klienta a jeho úspechov. Pomáha klientovi definovať ciele pozitívnou cestou a dodávať pozitívnu energiu zisťovaním, čo a kto je pre klientov dôležitý/-é.

Kniha je plná konkrétnych príkladov koučovacích rozhovorov, s detailným popisom a vysvetlením, čo sa dialo pred, počas a po koučovacom rozhovore. Tiež, ako pracovať a  reagovať v nezvyčajných situáciách, podáva praktické návody, vychádzajúc z vlastných skúseností počas špeciálnych situácií, ako napr. konfliktné situácie, nedobrovoľní klienti,  nároční klienti, atď.

Najdôležitejšie počas prvého koučovacieho rozhovoru je dôsledne identifikovať, aký výsledok rozhovoru bude klient považovať za úspešný. Používanie škál, meracie otázky, otázky na zázrak, ... to všetko pomáha zameriavať pozornosť na obraz želanej budúcnosti.

Oceňujem hlavne nasledovné body, z ktorých mnohé považujem za veľmi poučné

 • Robiť obyčajné neobyčajným
 • Život je plný malých úspechov
 • Opakovať to, čo robíme dobre.
 • Nezotrvávať pri neúspechoch a sklamaniach
 • Používať hlboko uvedomujúce otázky
 • Používať cirkulárne otázky – čo by povedali iní ľudia, priatelia, rodina, ako by vnímali želané zmeny
 • Neísť prirýchlo, pomaly krok za krokom a oceňovať to, čo už je zvládnuté
 • Aj najmenšie a najľahšie zmeny robiť postupne, jednu po druhej
 • Predpokladať dobré úmysly u iných
 • Dodržiavať koučovské princípy počas rozhovoru a uvádzania príkladov a neposudzovať, ale akceptovať veci tak, ako ich vidí klient.
 • Stavať na silných stránkach a kompetentnosti, nie na negatívach
 • A samozrejme dodržiavať etické princípy a dôvernosť.

Kniha Krátke Koučovanie pre trvalé riešenia odporúčam prečítať nielen začínajúcim, ale aj skúseným koučom, ktorí majú záujem ísť viac do hĺbky a zaujímajú sa o detaily rôznych koučovacích prístupov.

Poznámka:

V dňoch 14. - 15. októbra 2009 zavíta Peter Szabó do Bratislavy a odvedie 2 praktické (tlmočené) workshopy na tému Krátke koučovanie zamerané na riešenie.

Späť

Diskusia k článku:

Dátum 04.12.2014

Vložil Johnd65

Titulok

Odpovedať

Hello there, i am interested kcdbeabggbcf

Dátum 20.10.2009

Vložil Alex

Titulok Workshop autora knihy

Odpovedať

Knihu som zatiaľ nečítal, ale viem, že sa pripravuje jej preklad a vydanie v slovenčine, takže potom si ju kúpim.
Minulý týždeň som však bol na tom vyššie zmienenom, 2-dňovom workshope autora knihy Petra Szabó a musím povedať, že ma dosť prekvapil. Zatiaľ najlepšie vzdelávacie podujatie, aké som zažil. Ešte druhý deň ráno som bol v akejsi koučovskej eufórii a nechcelo sa mi ani vstávať :-) Hneď mi bolo jasnejšie, čo a ako by som chcel robiť. Moja nesmelá lektorská, či aká budúcnosť sa mi začala javiť v ružovejších farbách a mal som pocit, že toto by sa mi oplatilo postaviť si do cesty. Vedieť ľuďom niečo tak príťažlivo podať. Dosť mi to bolo blízke, akoby mi na mieru šil. Keby hneď nie kvôli koučovaniu, tak kvôli hocičomu inému, by sa oplatilo vedieť veci takto hravo, prirodzene, príjemne, vyvážene a zároveň zrozumiteľne podať. Pred WS som slovo fun v jeho materiáloch vnímal skôr ako bežný reklamný ťah, ale po WS mi bolo jasné, že tam bolo plnoprávne. Ešte som mal pocit, že sa zlepšujem aj v angličtine, lebo mal veľmi zrozumiteľnú výslovnosť, čize dvojnásobna radosť. Vlastne trojnásobná: koučovania, lektorovanie, angličtina :-)

Dátum 11.09.2014

Vložil Smithe15

Titulok John

Odpovedať

I'm curious to uncover out what blog system youre employing? Im experiencing some small security troubles with my latest weblog and Id like to locate something more safeguarded. Do you've any recommendations? eaebebckddedkdcd

Dátum 04.09.2018

Vložil AlbertFug

Titulok How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovedať

The prostate is central to the a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections from the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most varieties of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect inside gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections received from other parts with the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to establish the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some of the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations each week will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef every week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most crucial measure to look at to ensure a healthy prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you must opt for prostate examination at least per year.

Pridať nový príspevok